Afife’de ‘Yaşamak’ galip!

Melisa Vardal – 26. Afife Tiyatro Ödülleri önceki gece Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Tiyatro dünyasının en prestijli ödülleri arasında yer alan Afife’de bu yılın galibi yedi dalda adaylıktan eve üç ödül birden götüren Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın “Yaşamak mı Yoksa Ölmek mi” adlı oyunu oldu. “Yaşamak mı Yoksa Ölmek mi”, Yılın En Başarılı Oyunu’nun yanı sıra Yılın En Başarılı Yönetmeni, Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı ve Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı ödüllerinin de sahibi oldu. Oyunun yönetmeni İlham Yazar ödülü alırken duygu dolu bir konuşma yaparak “Yaşamak mı Ölmek mi?” sorusuna “Yaşamak!” diyerek yanıt verdi ve tüm ekibin emeğine teşekkürlerini sundu.

Gecede “Kel Diva”daki performansıyla Zuhal Olcay En Başarılı Kadın Oyuncu, “Çirkin”deki rolüyle Onur Berk Arslanoğlu En Başarılı Erkek Oyuncu ödüllerine layık görüldü. Ödül törenine sağlık sorunları nedeniyle katılamayan Haldun Dormen’in adına verilen özel ödül, “Mutlu Aile Tablosu” adlı oyunuyla Emre Kınay’a takdim edildi. Kınay, ödülü alırken tüm ekibini sahneye davet etti ve zorlu süreçlerden geçerek bir komedi oyununu sahneye koyabildiklerini belirtti, “Çok zorlu ve kötü günlerden geçiyoruz. Özellikle sokaktaki canlara dair olup bitenleri duyduğumuzda; dünyada, Ortadoğu’da olup bitenlerini duyduğumuzda… Böyle zamanlarda komedi oynamak çok ağır. Çünkü bir tarafta gözünüz yaşlı, öbür tarafta sahneye çıkmak zorundasınız” dedi.

Gecenin müzikal anlamda öne çıkan yapımı Anthony Burgess’in aynı adlı romanından uyarlanan “Otomatik Portakal” oldu. “Susamam” şarkısıyla daha önce büyük ses getiren Sarp Palaur, Burak Kaya ile Utar Dündar Artun bu kez “Otomatik Portakal” ile En Başarılı Sahne Müziği ödülünün sahibi oldu. Palaur ödülü alırken yaptığı konuşmada oyunun yönetmeni Elvin ve Erdal Beşikçioğlu’na teşekkür ederek “Tiyatro sahnesine rap şarkılarını çıkarmak cesaret isteyen bir şey, cesaretlerinden ötürü tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir